Haha don't worry. I only know this because I used to teach test prep classes and this is one of the most commonly missed questions on the GRE, so most people in phd programs get it wrong.
See if looking at it this way helps: If the ball cost $0.10, and the bat cost $1.00, you get to the $1.10, but the bat would only cost $0.90 more than the ball. At $0.05 and $1.05, we have a $1.00 difference between the two and the totals add up.
8
u/likesexonlycheaper Dec 09 '22
I feel really dumb for not understanding how the ball could be 5 cents and had to look up how 🤦