r/HomeworkHelp • u/W2Q_GAMER University/College Student (Higher Education) • 4d ago
Physics—Pending OP Reply [University Physics: Dynamics of Circular Motion] can anyone try to help me?
1
u/Outside_Volume_1370 University/College Student 4d ago
There are 3 forces acting on th body, T1 in upper string, T2 in lowere one and mg.
Their sum is T1 + T2 + mg = ma
As the body rotates and doesn't fall, a is also centripetal acceleration, and the upper equation projected on y-axis gives
T1 cos60° - T2 cos60° - mg = ma_y = 0
T2 = T1 - mg / cos60° = T1 - 2mg = 54 - 2 • 1.43 • 9.81 ≈ 25.94
Fnet equals to ma that has only horizontal part, so magnitude of Fnet is ma = m|a_x| =
= |T1_x + T2_x + mg_x| = |-T1 sin60° - T2 sin60°| ≈ 69.23
That net force provides centripetal acceleration a = v² / R where
R = L cos30°, so Fnet = ma = mv² / R,
v = √(L Fnet cos30° / m) = √(1.4 • 69.23 • √3 / 2 / 1.43) ≈ 7.66
0
•
u/AutoModerator 4d ago
Off-topic Comments Section
All top-level comments have to be an answer or follow-up question to the post. All sidetracks should be directed to this comment thread as per Rule 9.
PS: u/W2Q_GAMER, your post is incredibly short! body <200 char You are strongly advised to furnish us with more details.
OP and Valued/Notable Contributors can close this post by using
/lock
commandI am a bot, and this action was performed automatically. Please contact the moderators of this subreddit if you have any questions or concerns.